Kobieca moc w iGamingu. Jak polskie liderki kształtują branżę?
Branża hazardowa od początku swojego istnienia zdominowana była przede wszystkim przez mężczyzn. Ostatnie lata przyniosły jednak gwałtowny zwrot w tej kwestii. O kształcie i przyszłości tej gałęzi rozrywki coraz częściej decydują kobiety, które stawiają odważne kroki i przecierają szlaki dla swoich następczyń. Prezeski, dykretorki, adwokatki, ekspertki… Każda z nich udowdania, że branża coraz częściej przyjmuje kobiece oblicze.

Branża hazardowa nieustanie ewoluuje. Jeszcze kilkanaście lat temu próżno było szukać w niej kobiet, a nawet kiedy takowe się pojawiały, ich głos był często zagłuszany przez gwar dyskusji prowadzonych przez mężczyzn. Czasy te na szczęście z wolna odchodzą w niepamięć, choć, jak podkreślają same zainteresowane, do pokonania pozostała jeszcze długa droga.
Pionierki w branży hazardowej
Mało przyjazna dla kobiet otoczka wokół hazardowego biznesu zdaje się jednak powoli zacierać. Duża w tym zasługa pionierek, które poza realizowaniem zawodowych obowiązków niezwykle często angażują się w inicjatywy skierowane do kobiet. Niemal na każdym kroku sygnalizują one istotne z ich punktu widzenia problemy, których do tej pory wciąż nie udało się rozwiązać. Wywalczoną w mediach przestrzeń niejdenokrotnie wykorzystują one także do tego, by dotrzeć ze swoim przekazem właśnie do kobiet.
Jedną z nich jest bez wątpienia Ewa Ulicz, marketing manager w IGT, która od przeszło dedady aktywnie walczy o to, by kobiety i przedstawiciele mniejszości mieli w branży iGaming jak najwięcej do powiedzenia. Ona sama przeciera dla nich szlaki święcąc sukcesy jako dyrektor marketingu technologicznego potentata.
Ewa Ulicz
Co więcej, Ewa Ulicz pełni również rolę strategicznego doradcy w GrowSPACE Poland, fundacji zajmującej się troską o zdrowie psychiczne w miejscu pracy i nauki, wspieranie systemu edukacji i innowacji edukacyjnych oraz działania na rzecz praw człowieka. Jej zaangażowanie może stanowić doskonały przykład tego, w jaki sposób kobiety mogą wykorzystać swoje zawodowe osiągnięcia, by stanąć do walki o równość i prawa innych, dążąc do zmiany krajobrazu całej branży.
Kobiety stoją za sukcesem polskich bukmacherów
Żywym świadectwem tego, że można osiągnąć sukces w branży hazardowej jest także Aneta Tylicka, która, przejmując stery w Fuksiarzu, całkiem niedawno została pierwszą kobietą w Polsce, która objęła tego typu stanowisko. Dla Tylickiej nie jest to jednak wcale pierwsza styczność z branżą. Wchodząc w struktury polskiego operatora posiadała ona już rozległe doświadczenie w Gaming Innovation Group, gdzie przez przeszło 4 lata zarządzała contentem.
Aneta Tylicka szeroko udziela się w mediach i na międzynarodowych panelach, dumnie reprezentując polską branżę. To właśnie pod jej okiem Fuksiarz nawiązał przełomowe partnerstwo z LaLiga i nieustannie rozwija się na wymagającym polskim rynku.
Aneta Tylicka
Reprezentacje kobiet na polskim rynku bukmacherskim od dłuższego czasu wspiera również Katarzyna Gawlik, dyrektor marketingu w polskim oddziale Superbet. Stała się ona ważną i nieodłączną składową sukcesu, jaki rumuński bukmacher odniósł na naszym rodzimym rynku. A sukces ten ma bardzo rozległe źródła i opiera się również na bardzo umiejętnym zarządzaniu komunikacją marketingową operatora.
O rosnącej sile kobiet w polskiej branży stanowi z pewnością także Anna Grzebielucha, Affiliate Marketing Manager grupy Betclic, która już od dwóch lat odpowiada za kontakty operatora z partnerami. Wykonuje ona także tytaniczną pracę przy organizacji eventów, których sponsorem jest bukmacher, a jej wysiłki przynoszą ogromne efekty, czego dowodem może być silna pozycja Betclic na polskim rynku.
Ekspertki w swoim fachu
W szeroko rozumianej branży hazardowej znaleźć możemy znacznie więcej kobiet, które swoją ekspercką wiedzą i wytężoną pracą przybliżają nas do momentu, w którym deklaracje o „męskiej branży” będzie można włożyć między bajki. Adwokat dr Justyna Grusza-Głębicka, Dominika Bura, partnerka kancelarii BCLA oraz Iwona Aleksandrowicz-Strus, adwokat w kancelarii Konieczny Wierzbicki i Partnerzy to specjalistki od prawa hazardowego, które bardzo chętnie służą komentarzem czy opinią w problematycznych dla laika sprawach.
Justyna Grusza-Głębicka
Jako, że hazardowy biznes to również w dużej części aspekty prawne i regulacyjne, ich wkład w rozwój branży jako całości jest niezastąpiony.
Kobiety osiągają ogromne sukcesy
O potężnej sile kobiet w branży świadczy również przykład z ostatnich tygodni, kiedy to wieloletnia i wytężona praca Karoliny Pelc nad własnym startupem BeyondPlay została doceniona przez amerykańskiego potentat FanDuel.
Karolina Pelc
Hazardowy hegemon zdecydował się bowiem na przejęcie dostawcy narzędzi jackpotowych i multiplayerowych, by wypracowane na przestrzeni lat rozwiązania móc wcielić do własnej oferty. Tego typu sukcesy są naprawdę znamienne i pokazują, że wiatr zmian w branży wieje coraz silniej.
Kobiety coraz częściej i coraz wyraźniej zaznaczają swoją obecność w strukturach dużych hazardowych biznesów. Na docenienie zasługuje jednak każda z przedstawicielek branży, która miała odwagę, by spróbować swoich sił w pozornie zdominowanym przez mężczyzn biznesie. Każdy mniejszy czy większy sukces przyczynia się bowiem w tej sytuacji to zmiany błędnych choć powszechnych przekonań i umacnia pozycję kobiet w branży.
Polecane
Komentarze
Gratulacje dla wszystkich wymienionych liderek! Na pewno nie łatwo wejść w branżę, która jest mocno zdominowana obecnością mężczyzn
Brawo dziewczyny!
Znam prawie wszystkie wyminione w tekście, każda jest niesamowicie dobra w tym co robi. Dziewczyny, jesteście najlepsze!
Nieźle, nawet nie miałem pojęcia, że tyle kobiet pracuje w branży. I jedna nawet zarządza bukmacherem, druga jakieś duże transakcja, prawniczki. Naprawdę wow