Ministerstwo Cyfryzacji umywa ręce od problemu? Otrzymaliśmy odpowiedzi ws. Google i Facebooka
Jakiś czas temu poruszyliśmy temat reklamowania nielegalnych operatorów w przestrzeni internetowej. Problem ten dotyczył kasyn online i bukmacherów, którzy promują się wyszukiwarce Google i na Facebooku. Otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania od Ministerstwa Cyfryzacji, które wskazują na to, że… „kwestia nielegalnie działających kasyn w internecie znajduje się poza ich właściwością”.

Szerszy problem nielegalnego hazardu
Nie od dziś wiemy, że szara strefa jest sporym problemem na polskim rynku hazardu online. Operatorzy z zagranicy nie robią sobie nic z rejestru domen zakazanych. Kasyna online i bukmacherzy bez licencji są na tyle bezczelni, że wykupują reklamy w Google i Facebooku, aby dotrzeć to jak największej grupy odbiorców.
Pytania do Ministerstwa Cyfryzacji
Niedawno opisywaliśmy ten problem w jednym z artykułów na portalu iGaming Polska. Na końcu tekstu poinformowaliśmy, że wysłaliśmy następujące pytania do Ministerstwa Cyfryzacji:
- Czy Ministerstwo Cyfryzacji dostrzega problem reklamowania nielegalnych kasyn i bukmacherów przez platformy cyfrowe?
- Czy resort prowadzi rozmowy lub planuje podjąć działania mające na celu ograniczenie tych praktyk? Jeśli tak, to jakie?
- Czy możliwe jest wywarcie presji na amerykańskie korporacje technologiczne, aby dostosowały się do polskiego prawa hazardowego? W jaki sposób chcą to Państwo zrobić?
Wysyłając pytania do tego organu, liczyliśmy na wyczerpujące odpowiedzi i zaangażowanie w wyjaśnienie problemu. Tak się jednak nie stało.
Otrzymaliśmy zaskakującą odpowiedź, która wskazuje na umywanie rąk od tematu i spychologię. W tym przypadku kwestia ma dotyczyć bardziej Ministerstwa Finansów, niż wskazanej wcześniej „Cyfry”.
Odpowiedzi na pytania
„W odpowiedzi na Pana maila informujemy, że kwestia nielegalnie działających kasyn w internecie znajduje się poza właściwością Ministerstwa Cyfryzacji.
Prosimy o kontakt w tej sprawie z Ministerstwem Finansów, które jest gestorem rejestru domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą, dającego możliwość automatycznego przekazywania informacji do systemów teleinformatycznych przedsiębiorców telekomunikacyjnych i dostawców usług płatniczych o domenach służących oferowaniu hazardu w sposób niezgodny z ustawą. W rejestrze tym obecnie wpisanych jest ponad 46 000 domen. Przedsiębiorcy telekomunikacyjni mają obowiązek blokowania tych domen.
Niezależnie od powyższego, resort cyfryzacji mając na uwadze bezpieczeństwo użytkowników Internetu oraz zapobieganie nielegalnym treściom w sieci podejmuje szereg działań wynikających z kompetencji Ministra Cyfryzacji. W ramach nadzorowanej przez Ministra Cyfryzacji NASK-PIB prowadzone są kampanie informacyjne mające na celu walkę z oszustwami w Internecie. Ponadto CSIRT NASK udostępnia możliwość zgłaszania oszustw internetowych, podejrzanych domen oraz innych nielegalnych treści.”
W związku z powyższym postanowiliśmy przekazać te same pytania do Ministerstwa Finansów. Będziemy państwa informować o dalszych losach tej sprawy.
Polecane
Komentarze
Oni to niech zmienią nazwę na ministerstwo spraw regulacji priorytetowej dla STS
Typowa polska mentalność, przerzucanie gorącego kartfola, nikt nie chce za nic wciąć odpowiedzialności. Co się dziwić w sumie gdyby mi też płacili minmalną to wolałbym walić w ciula i się nie wychylać.
A moze wy nie wiecie gdzie pisma się wysyła?