Nowy front walki z szarą strefą. Zespół międzyresortowy rozpoczął pracę
14 kwietnia 2025 roku w Ministerstwie Finansów odbyło się inauguracyjne posiedzenie Międzyresortowego Zespołu do spraw Przeciwdziałania Szarej Strefie. Nowy organ ma koordynować działania administracji rządowej w zakresie ograniczania szarej strefy, której skutki negatywnie wpływają na budżet państwa i warunki uczciwej konkurencji. Powołanie zespołu to realizacja rekomendacji Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Rząd rusza z ofensywą przeciw szarej strefie
Zespół, powołany z inicjatywy Ministerstwa Finansów, ma pełnić funkcję platformy współpracy między resortami, instytucjami analitycznymi i organami ścigania. W jego skład wchodzą m.in. przedstawiciele Głównego Urzędu Statystycznego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Koordynator Służb Specjalnych.
— Dzisiejsze spotkanie to początek intensywnej i skutecznej pracy międzyresortowej w zakresie przeciwdziałania szarej strefie. Tylko poprzez skoordynowane działania jesteśmy w stanie przeciwdziałać temu złożonemu zjawisku — powiedział minister finansów Andrzej Domański podczas inauguracyjnego posiedzenia.
Na czele Międzyresortowego Zespołu stanął Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman. Funkcję jego zastępcy objął Zbigniew Stawicki, również Podsekretarz Stanu oraz Zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Podczas pierwszego posiedzenia omówiono m.in. wyzwania związane z pomiarem i definiowaniem zjawisk szarej strefy, a także powołano Stały Zespół Roboczy, który ma zajmować się analizą i bieżącą koordynacją działań.
Wsparcie z Brukseli i Waszyngtonu
W inauguracyjnym posiedzeniu uczestniczyli również przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego. To właśnie MFW realizuje projekt wspierający Polskę w zakresie przeciwdziałania szarej strefie pt.: „Improve the capacity of Poland to better assess and counteract the grey economy”. Inicjatywa prowadzona jest w ramach unijnego Instrumentu Wsparcia Technicznego (TSI). Obecnie w Polsce realizowanych jest 21 projektów w ramach TSI, z czego sześć bezpośrednio przez Ministerstwo Finansów.
Szara strefa generuje wielomiliardowe straty dla budżetu państwa i stanowi poważne zagrożenie dla uczciwej konkurencji. Zgromadzenie ekspertów z różnych instytucji w jednym zespole ma pozwolić na stworzenie skuteczniejszych narzędzi walki z tym zjawiskiem i lepsze wykorzystanie już istniejących mechanizmów kontroli.
Polecane