Compliance w iGamingu. Obowiązek, którego nie można lekceważyć
O compliance dużo się mówi, ale w praktyce stosowanie przepisów idzie trochę gorzej. Nie dziwie się zupełnie. Liczba obowiązków nałożona na podmioty z sektora gier hazardowych jest przytłaczająca, ale zgodnie z brzmieniem jednej z bardziej popularnych paremii łacińskich: dura lex, sed lex (twarde prawo, ale prawo), podmioty z sektora iGamingu muszą traktować ten wątek poważnie. W razie kontroli każdy obowiązek, wynikający z ustaw, będzie skrupulatnie egzekwowany.

Czym jest Compliance?
Compliance to w najprostszym ujęciu zgodność ze wszystkimi wymaganiami, które firma musi lub chce spełnić. Jest to system, który składa się z procedur mających za zadanie minimalizowanie wszelkich ryzyk prawnych, w tym zapobieganie nałożeniu na podmiot jakichkolwiek sankcji.
Zacznę więc od przedstawienia procedur, które w organizacjach hazardowych są obowiązkowe, a potem przedstawię procedury, które warto wprowadzić, chociaż nie trzeba.
AML (Anti Money Laundering)
Wewnętrzna procedura w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu jest niezbędna do spełnienia przez organizację hazardową wymogów prawnych.
Podmioty z branży powinny zwracać uwagę na to, kto jest ich klientem i skąd pochodzą środki, za które gra. Weryfikacja powinna być podzielona na dwa etapy. Pierwszy etap – kim jest klient, wstępne deklaracje jak: wiek, dane z dowodu osobistego, oświadczenie czy ktoś jest na politycznie eksponowanym stanowisku (tzw. PEP) i czy gra za środki pochodzące z legalnych źródeł (wiadomo, że każdorazowo odpowiedź będzie brzmiała TAK).
Drugi etap – monitorowanie transakcji. Czy taka transakcja odbiega od normy? Czy jest to bardzo duża kwota? Czy jest to szereg mniejszych kwot, z których kumulatywnie wynika duża kwota. Każdy etap powinien być zakończony decyzją, czy dopuścić daną osobę do gry oraz czy zgłaszać taką transakcję do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF).
Procedura z zakresu AML powinna zawierać zbiór zasad postępowania, mających wskazywać kto jest odpowiedzialny za ten obszar w firmie, w jaki sposób analizować wysokość ryzyka oraz kiedy i jak zgłaszać transakcję podejrzaną. Wraz z praktyką powinna być udoskonalana i stale aktualizowana pod kątem wymogów prawnych.
Należy pamiętać o okresowej ocenie ryzyka (aktualizacja nie rzadziej niż co dwa lata) z uwagi na zmiany czynników ryzyka dotyczących klientów, państw, obszarów geograficznych, produktów, usług transakcji lub kanałów ich dostaw. Warto w tym obszarze śledzić wskazówki Financial Action Task Force (FATF) czy Unii Europejskiej (UE).
***
RODO, polityka prywatności to już prawie wszędzie norma i nie wymaga obszerniejszych wyjaśnień. Każdy podmiot przechowujący dane osobowe ma obowiązek ich ochrony, zaś podmioty z branży hazardowej takie dane przechowują.
Sygnaliści
Dla podmiotów z branży hazardowej wprowadzenie procedury zgłaszania nieprawidłowości i podejmowania działań następczych jest obowiązkowe. Od kiedy? Przyjmuje się, że od 25 września 2024 r. Czasu jest niewiele i radzę nie lekceważyć tego obowiązku z uwagi na zawarte w ustawie o ochronie sygnalistów przepisy karne. Temat został przeze mnie bardziej obszernie opisany w poprzednim artykule.
Regulamin gry/ regulamin odpowiedzialnej gry
Nie wpisywałabym tych regulaminów w system compliance, ale przy okazji compliance nie da się nie napisać kilka słów na ten temat. Regulaminy te powinny być zgodne z przepisami prawa, niezależnie od zaakceptowania ich treści przez Ministra Finansów. Trzeba wziąć pod uwagę kodeks cywilny, ustawę o ochronie danych osobowych, prawa konsumenta i wiele innych. Jeśli w praktyce któryś zapis okaże się kontrowersyjny, zalecam zmianę w celu ograniczania ryzyka narażania się na roszczenia ze strony klientów i w dbałości o wizerunek – to także są cele polityki compliance.
Polityka w zakresie zrównoważonego rozwoju ESG
Raportowanie ESG, czyli środowiskowe (Environmental), społeczne (Social) i ładu korporacyjnego (Corporate Governance) to typ raportu niefinansowego, w którym przedstawione są działania w ww. obszarach. Aktualnie obowiązkowe dla największych podmiotów, ale w przyszłości każda spółka ma mieć obowiązki w tym zakresie. Zagadnienia te mają coraz większe znaczenie w świecie biznesu. Jest to podejście do zarządzania, które długoterminowo ma zapewniać stabilność, pozycję a co za tym idzie – też zwiększać zyski, jednak na odmiennych fundamentach niż dotychczas.
Postanowienia takiej polityki powinny skupiać się wokół:
– środowiska naturalnego i klimatu, odpowiedzialności za ten aspekt, wewnętrznych celów podmiotu oraz efektywności wykorzystania zasobów,
– odpowiedzialności społecznej, charakteru działań w tym zakresie, podejścia do klientów (wiem, że gracze potrafią być nieuczciwi, ale to silniejszy podmiot powinien dawać przykład, ponadto każdy jest odpowiedzialny za swoje działania), a także do pracowników,
– ładu korporacyjnego, rozumianego jako system mający zapewnić prawidłowe zarządzanie przedsiębiorstwem (sugeruję na wstępie zapis dotyczący równości płci na stanowiskach zarządczych).
Nieobowiązkowe procedury, które warto ustanowić
Z tych nieobowiązkowych polityk warto wymienić Kodeks Etyczny i Politykę Zarządzania Konfliktem Interesów.
Taki Kodeks Etyczny uważam za szczególnie ważny w branżach newralgicznych, a taką jest branża hazardowa. Przydatny w dobie pracy zdalnej, gdzie wartości firmy nie są na bieżąco komunikowane pracownikom.
Jakie postanowienia warto spisać?
Zasady postępowania pracownika spółki, podejście do relacji z klientami i partnerami biznesowymi, w jaki sposób chronić zasoby i informacje, jakie naruszenia czy nieprawidłowości można zgłaszać w ramach procedury związanej z ustawą o ochronie sygnalistów, czy jak dbać o środowisko naturalne w pracy.
Polityka zarządzania konfliktem interesów określa okoliczności, które mogą być poczytane jako konflikt interesów, działania mające na celu ich unikanie oraz zasady zarządzania takim konfliktem. Przykładowo, czy jako decyzyjny pracownik bukmachera mogę zlecić kancelarii swojej siostry, ażeby napisała opinię prawną w danym temacie? Niektóre sytuacje nie są oczywiste i zbiór zasad pozwoli na klarowne postępowanie w spółce, a także w stosunkach z osobami trzecimi, z którymi spółka pozostaje w relacji.
Odpowiednie procedury powinny być dostosowane do charakteru działalności przedsiębiorcy, do ryzyk wsytępujących w danym segmencie. Powinny być jasne, łatwo dostępne, praktyczne, a także udokumentowane i aktualizowane.
Podsumowując, compliance wprowadza się przede wszystkim dla spełnienia wymogów prawnych, ale także w celu stosowania dobrych praktyk rynkowych, budowania zaufania do marki, ograniczenia ryzyka prowadzenia działalności, czy w celu zdobycia przewagi konkurencyjnej, bo w tych czasach bycie odpowiedzialnym społecznie jest bardzo modne – z czego trzeba się cieszyć.
Compliance jest ważne. Jest potrzebne. Nie powinno się tego tematu lekceważyć.
Polecane
Komentarze
Trudno się nie zgodzić, najpierw to niech zajmą się respektowaniem regulaminu gry i promocji a pozniej dbaja o inne rzeczy…
Można jak widać, bo wszyscy lekceważą, ale nie ma to znaczenia przy tym że bukmacherzy lekceważą nawet regulamin gry notorycznie, o czym przecież na tej stronie można często przeczytać.
Pytanie czy ktokolwiek to do tego podchodzi poważnie skoro nawet po dużych aferach jak z STS za wiele się nie wydarzyło a tam przecież wynosi miliony w reklamówkach, sts latami nie sprawdzał ogromnych przelewów. Niestety to tylko teoria te wszystkie odpodzialne gry, aml i inne rzeczy.
Ale to wszedzie tak masz w kazdej branzy, wszystko jednak do czasu az cos sie stanie… Wtedy sa kontrole i placz, to tak jak bylo z tymi escaperoomami…
Akurat Superbet jest jeszcze gorszy, patrząc na wypowiedzi głównych dowodzących to tylko czekać, aż coś wyjdzie grubego…